Türkçe English Spanish

Rinoplasti

Güzelliğin ve estetiğin en önemli kısmı olan burunla ilgili estetik ameliyatlar tüm dünya üzerinde giderek artmaktadır. Aklınıza takılan bazı soru işaretlerini ortadan kaldırmak, istediğiniz burun şeklini elde etmek için  bazı önemli detayları bilmeniz sizi ameliyat öncesi ve sonrası sürecini daha kolay geçirmenizi sağlar.

Rinoplasti nedir?

Burnun şeklini estetik amaçlı değiştirmek amacıyla yapılan tüm cerrahi işlemlere Rinoplasti denir. Burundaki eğikliğin düzeltilmesi, kemer kısmının alınması, ucunun toparlanıp kaldırılması, kanatlarının daraltılması gibi çok sayıda şekil değiştirici işlemler yapılabilir. Aynı ameliyat içinde nefes almanızı engelleyen eğri kıkırdak,kemik ya da burun eti gibi yapılara da müdahale edilerek hem güzel hem de rahat nefes alabilen bir burun elde etmek amaçlanır.

Kimler burun Rinoplasti olabilir?

18 yaşından itibaren her sağlıklı birey Rinoplasti ameliyatı olabilir. ( Ameliyat öncesi sağlığınızda ilgili detaylı bilgilendirmenin yapıldığından mutlaka emin olunuz). Ortalama  50 yaş sonrasında burun kıkırdak ,kemik ve cilt yapısı değiştiği için istediğiniz ve size vaad edilen sonucun gerçekçi olması gerekir.
İnsanın yasal ve doğal olarak yetişkin sayıldığı yaş 18 ve bu yaştan önce burunla ilgili herhangi bir estetik müdaheleyi size önermiyorum. Kişinin bedeniyle ilgili kararı vermesi için hem bedenen hem de ruhen gelişiminin tamamlamış olması gereklidir.

Burnum istediğim gibi olacak mı?

Rinoplastide  temel amaç güzel nefes alabilen, yüzün geri kalan yapılarıyla uyumlu doğal bir burun elde etmektir. Bu noktada 2 önemli faktör devreye girmektedir. Hastaya ait faktörler; yaş ,cinsiyet, cilt yapısı, eşlik eden hastalık?, madde kullanımı ( alkol, sigara vs) Cerraha ait faktörler; ameliyat yapacak cerrahın Rinoplastide tecrübeli ve istenen sonuçla ilgili gerçekçi olması gerekir.

İstediğiniz burun şekli yüzünüzde uyumlu olmalı, profil görünümde alın burun ve çene geçişleri düzgün, önden bakıldığında yüz genişliğine göre orantılı olması gerekir. Talep edilen burun bu sınırlar içerisindeyse başarılı sonuç elde edilecektir.

Ameliyat öncesi değerlendirme


Ameliyat öncesinde burnunuzla ilgili şikayetleriniz ve istediğiniz burunla ilgili bilgiler alınır. Daha sonra burnunuzun hem şekli  hem de burun içi muayenesi yapılır.

Farklı açılardan çekilen fotoğraflar üzerinde photoshop yapılarak yapılabilecek ve hastanın beğendiği bir şekil oluşturulur. Photoshop görüntü ameliyat sonrası ortaya çıkacak burunla bire bir aynı olmayabilir. Çünkü kişinin yaşı, cinsiyeti, kemik-kıkırdak-cilt yapısı ya da eşlik eden hastalıklar gibi faktörler iyileşmeyi etkilemektedir.

En iyi  Rinoplasti tekniği hangisi?

Burun estetiğini yaptıran insan sayısıyla birlikte yapan cerrah sayısı da giderek artmaktadır. İnternet sayesinde pek çok farklı teknik isimlerini görüyorsunuz ve hangisinin daha iyi  olduğuyla ilgili kafanızda soru işaretleri ortaya çıkması gayet normal.

Gerçekte Rinoplasti teknik olarak 2’ ye ayrılır; Açık Rinoplasti ve Kapalı Rinoplasti. Bu 2 teknik arasındaki temel fark burun içindeki kesiler kolumella dediğimiz (iki delik arasındaki bölgede) yerde birleşirse Açık Rinoplasti, birleşmezse Kapalı Rinoplasti adını alıyor. Aslında her 2 teknikte de aynı işlemler yapılıp, aynı şekillendirmelerle ameliyat yapılmaktadır. Her 2 tekniğinde birbirine göre avantajlı ve dezavantajlı olduğu noktalar olup hiç biri tek başına en iyisi diyemeyiz.

Farklı teknik isimlerini duymanızdaki temel sebep kemik yapıya yönelik burun kemerinin alınması, törpülenme, kemiğin kesilmesi için kullanılan aletlerin isminden başka bir şey değildir.

Piezo Rinoplasti ?

Ultrasonik Rinoplasti?

Mikro Rinoplasti?

Burun kemik yapıya yönelik yapılacak;  kemerin alınması, törpülenme , kemiğin kesilmesi gibi işlemler için son zamanlarda pek çok farklı aletler kullanılmaya başlanmıştır. Her aletin ismi ameliyatın farklı bir teknik olduğu anlamına gelmez sadece cerrahın o bölgeyle ilgili kullandığı aletin ismini belirtir. Ameliyat esnasında cerrahın çalıştığı alan kısıtlı olduğu için simetrik ve doğru bir şekilde kemik yapıya müdaheleyi edilmesinde bu aletlerden faydalanılır. Bu tür aletlerin avantajı kemik yapı görülerek cerrahın istediği gibi kesmesine olanak sağlar. Dezavantajı ise görebilmek için kemik yapının deriden sıyrılması bir çeşit ek travma oluşturmasıdır.

Klasik metodda kemiğin alınması veya kesilmesi için osteotom  adı verilen alet kullanılır. Avantajı kemik ve çevre dokuların bütünlüğü korunur ve ameliyat süresi daha kısa sürer. Dezavantajı ise bu aletin doğru şekilde kullanılması ,cerrahın tecrübe ve el becerisine bağlı olmasıdır. İster açık teknik ister kapalı, ister Piezo veya başka bir alet, ameliyatın başarısını belirleyen sadece cerrahın el becerisi ve hastanın kendi iyileşme sürecidir.

Ameliyat öncesi hazırlık

Başarılı bir ameliyat için kişinin de tüm sağlık verilerinin normal olması gerekir. Eğer kronik bir hastalığınız, herhangi bir ilaca veya maddeye allerjiniz varsa , mutlaka bilgi veriniz. Bunlar hazırlık ve sonraki aşamalarda yapılacak müdahelelerle ilgili çok önemli faktörlerdir. Sigara kullanıyorsanız ameliyattan 1 hafta öncesinde bırakmanız, hem anesteziyi daha kolay atlatmanıza hem de iyileşme sürecine olumlu katkısı olacaktır.Ameliyat öncesi yapılmış laboratuvar test sonuçları Anestezi doktoru tarafından değerlendirilir, engel bir sağlık problemi yoksa ameliyatınız gerçekleştirilir.

Ameliyat süreci

Burun estetik ameliyatı ortalama 2 saat sürmektedir. iİeri derecede eğri  burunlarda veya revizyon Rinoplasti ameliyatında ise bu süre daha  uzun olabilir. Ameliyat genel anestezi altında yapıldığı için herhangi ağrı hissetmeyeceksiniz. Ameliyat bittikten sonra ödem ve morluğun az oluşması için soğuk ped uygulaması yapılır.

Hastalar aynı gün veya 1 gün sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrası kullanılmak üzere ağrı kesici,antibiyotik tablet ve pomad reçete edilir. Burun içindeki silikon tamponlar 3-4 gün sonra çıkartılır. Burun üstündeki termoplastik otel 7. gün alınıp cilt temizliği yapıldıktan sonra tekrar plasterle burun üstü kapatılır. Plasterler 3-4 gün sonra duş aldığınız zaman kendiliğinden ayrılacaktır. Daha sonra burnun belli bölgelerine günde 4-5 kez masaj yapmanız gerekecektir. Masaj hem ödemin daha çabuk azalmasına hem de şekillenmeye yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrası periyodik kontrol muayeneleriniz olacaktır. Bu süreçte size verilen tavsiyelere uymanız başarılı bir sonuç elde etmek için çok önemli.Ameliyat sonrası en az 2 ay boyunca gözlük kullanmayınız

Ağır spor antrenmanlarına 1 ay ara veriniz.

Sigara içmeyiniz. Çünkü sigara dumanı hem iyileşmeyi bozar hem de burundaki ödemin azalmasını yavaşlatır.

Rinoplastide Morluk ve Şişlik olur mu?

Ameliyat sonrası oluşacak morluk ve şişlik dokunun travmaya vereceği yanıta göre değişir. Açık tenli, ince cildi olan genç hastalarda morluk biraz daha fazla olmakla birlikte 4-5 gün hızlı bir şekilde azalacaktır. Şişlik biraz daha uzun sürebilmektedir. Özellikle burun uç kısmındaki cilt yapısı daha kalın olduğu için şişlik bu bölgede daha uzun sürmektedir. Bazı hastalarda hiç morluk olmazken bazılarında ise daha fazla olabilir. Ancak amaç şekillenme sonrası başarılı bir sonuç elde etmektir ve morluğun olup olmaması herhangi bir başarı kriteri değildir.

Burun şekli ne zaman tam belli olur?

Rinoplasti sonrası burnun tam olarak iyileşme süresi ortalama 6-12 ay sürebilir. İnce cilde sahip, genç kadınlarda bu süre daha kısayken, erkek, kalın derili,ileri yaşta ve revizyon Rinoplasti ameliyatlarında bu süre 12 aya kadar uzayabilir.

Ameliyat sonrası ne zaman işe başlayabilirim?

Ameliyattan 7-10 gün iş hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Hangi mevsimde Rinoplasti olmalıyım?


Rinoplasti ameliyatı için özel bir zaman dilimi yoktur. Yılın herhangi bir döneminde bu ameliyatı olabilirsiniz.

Ameliyatsız burun Estetiği nedir?

Bazen çok küçük dokunuşlarla burunda düzeltmeler sağlanıp, ameliyata gerek kalmayabilir. Burun ucunda hafif düşüklük, çok az bir kemer ya da oyukluk, burunda çok az eğrilik olan durumlarda bir miktar dolgu uygulamasıyla bu tür problemler ortadan kaldırılabilir. Özellikle profil görüntüsünde düzeltme sağlamak için kullanışlı bir yöntemdir.

Rinoplasti ücreti?

Ameliyat ücreti, cerrahın el emeğine , ameliyatın yapıldığı hastaneye ve hastanın burun şekline göre değişiklik gösterebilir.

Revizyon Rinoplasti

İstenen sonucun uzun dönemlerde sağlamayan burun ameliyatında 2. defa düzeltme işlemi gerekebilir. Dünya üzerinde burun  estetik ameliyatlarının en az % 5-10’ unda revizyon gerekmektedir. Bazen küçük bir düzeltme gerekebilirken bazen de daha komplike işlemlerle kıkırdak kemik yapı şekillendirmesi  yapmak gerekir.

Beni Arayın
Zuhuratbaba Mah. Haksever Sok. No:2 Paşa İş Merkezi Daire:9 Bakırköy / İstanbul