Türkçe English Spanish

Meme Büyütme

Kadınlığın görsel tamamlayıcı öğelerinden olan meme bazen küçük görünümüyle kişinin kendini yeterince beğenmemesine neden olabilir. Ergenlik döneminde yeterince büyümemesi, emzirme sonrası memenin hacmini kaybedip küçülmesi, kilo alıp vermeye bağlı meme de sarkma ve küçülmesi sıklıkla karşılaşılan küçük meme nedenlerindendir. Bu durumlarda memeyi büyütmek için en sağlıklı yol silikon protez ile meme büyütmedir.  Doğru silikon protez tercihi ve doğru teknik ile doğal görünümlü memelere kavuşabilirsiniz.

Hangi silikon protezi tercih etmeliyiz?

Silikon meme protezleri şekillerine göre yuvarlak ve anatomik olarak ikiye ayrılır. Yuvarlak protezler daha çok dekolte bölgesinde Belirginlik oluşturmak üzere kullanılırken, anatomik protezler doğal bir görüntü için daha uygundur. Kullanılacak silikon protezin mutlaka FDA veya CE Sertifikası olmak zorundadır. Her firmanın ürettigi silikon protez yumuşaklığı birbirinden farklıdır. Hastanın meme dokusu ve cilt yapısına göre doğal bir görüntü elde etmek için farklı protez markası kullanılabilir.

Kullanılacak silikon protezin şekli ,büyüklüğü ve yüzeyi kişiden kişiye değişmektedir. Kişinin göğüs kafes yapısı, yaşı, var olan meme doku miktarı, cilt yapısı ve istenen meme büyüklüğü tercih edilecek silikon protez de önemli faktörlerdir. Genç yaşlarda ve çok az meme dokusu olup ciltte gevşeklik olmayan kadınlarda doğal bir meme oluşturmak için sıklıkla damla şeklinde silikon protez tercih edilebilir. Eğer dekolte bölgesinin daha belirgin yuvarlak büyük bir meme isteniyorsa bu durumda yuvarlak şekilde silikon protez kullanılabilir. Hangi silikon protezin ve hangi büyüklükte kullanılacağına muayene sonrası ve hastanın beklentisi doğrultusunda karar verilir.

Hangi kesiden protez yerleştirilir?

Silikon protez  farklı kesilerden yerleştirilebilir. Her bir kesinin kendine göre avantajlari ve dezavantajları vardır.

Meme ucundan yapılan keside silikon protez yerleştirildiğinde dikiş yeri memenin koyu renkle sınırında kaldığı için belli olmaz. Bununla beraber meme ucu kesisinden yerleştirilen silikon protezlerde kapsül reaksiyonu ve enfeksiyon riski diğer tekniklere göre daha fazladır.

Meme alt katlantıdan yapılan yerleştirme de yaklaşık 5 cm’lik bir kesi yapılır. Dikiş hattı meme katlantı bölgesinde kaldığı için karşıdan bakışta görülmez. Koltuk altından yapılan kesinin avantajı memenin herhangi bir yerinde kesi oluşmaz, ancak yerleştirme sırasında meme altı kas yapıda travmaya bağlı hastada uzun süre devam eden ağrı ve kesi hattında hipertrofik skar gelişme riski vardır.

Meme protezi kas altına mı , kas üstüne mi yerleştirilmeli?


Kas altına yerleştirilen silikon protezlerde kapsül reaksiyonu ve enfeksiyon riski, kas üstüne yerleştirilenlere göre daha düşüktür. Ayrıca kas yapı silikon protezi üstünde olduğu için protezin dokunmayla hissedilmesi daha az olup daha doğal bir görünüm sağlayacaktır. Dezavantajı ise ilk günlerde kasın gerilmesine bağlı ağrı oluşabilir. Kas üstüne yerleştirilen protez ameliyatlarında ağrı yok denecek kadar azdır ama dokunmayla protezin kendisi ve kenarları hissedilebilir.
Meme dokusunun çok az olduğu, cilt yapısı gergin olan kişilerde protezin kas altına yerleştirilmesi doğal bir meme oluşturmak için idealdir.

Hangi protez, hangi büyüklük?

Kullanılacak protezin şeklini ve büyüklüğünü belirleyen faktörler;
Göğüs kafesi şekli
Yaş
Cilt yapısı (gevşek veya gergin cilt)
Meme dokusu miktarı
Meme sarkma seviyesi
Hastanın istediği şekil (doğal görünümlü meme? Yuvarlak büyük meme?)

Muayene sırasında tüm bu faktörler değerlendirilerek , hastanın da isteği doğrultusunda protez tercihi yapılır.

Meme şekli ne zaman belli olur?

Ameliyat sonrası ilk günlerde protez normalden daha yukarıda durduğundan dekolte bölgesi abartılı görünebilir. İlerleyen günlerde kas yapının gevşemesi ve cildin yumuşamasıyla birlikte protez yavaşça aşağıya inip şekillenmesi ortaya çıkacaktır. Yaklaşık 1 ay içerisinde memenin genel şekli kendini göstermeye başlayacaktır.
 
Asimetrik memelerde ne yapılmalı?

Her zaman memeler arasında belli oranda büyüklük ve sarkma farkı vardır. Bu durumda farklı büyüklük veya şekildeki protezler kullanılarak simetrik görünüm sağlanmaya çalışılır.

Ameliyat süreci ve Hastane

Meme büyütme ameliyatı cerrahi süresi ortalama  1 saattir. Bazı hastalarda  her iki meme yan taraflarından diren hortumları olabilir. Bunlar meme içindeki sızıntılara ve hafif kanamaları dışarı almak için kullanılır. Ameliyat bitiminde toparlayıcı medikal sütyen takılır. Ameliyat sonrası ortalama üç gün sonra drenler çıkartılır. Bir gece hastanede yatıştan sonra ertesi gün taburcu edilirsiniz. Önlem amaçlı antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilip üçüncü gün kontrol muayeneye çağrılırsınız.

İyileşme süreci ve Ağrı

Ameliyat sonrası yaklaşık bir hafta on gün sonra işinize dönebilirsiniz. Bu süre içerisinde size gösterilen şekilde pansumanlara devam etmeniz gerekecektir.Medikal toparlayıcı sütyeni bir ay boyunca kullanmanız gerekir.

Her ameliyatta olduğu gibi ağrı hissi kişiden kişiye değişebilir. Ancak meme büyütme ameliyatı  ( kas altı yerleştirme hariç) çok şiddetli ağrılı bir ameliyat değildir. Ameliyat sonrası ilk gün memelerde bir gerginlik ve direnlerin çıktığı noktalarda bir miktar ağrınız olabilir. İlerleyen günlerde ağrı  hızlı bir şekilde azalacaktır.
 
Dikiş izi kalacak mı?

Ameliyatın erken dönemlerinde dikiş hattında belli bir kızarıklık ortaya çıkar, ilerleyen dönemlerde ise bu kızarıklık giderek azalacaktır. Tam yara iyileşmesi için 6-12 aylık bir sürenin geçmesi gerekir. Her insanın yara iyileşmesi kendine özgü olduğundan kalacak iz miktarları farklılık gösterir. Yara iyileşmesi iyi olan kişilerde dikiş hattı tamama yakın iyileşip kaybolurken bazen beyaz çizgi şeklinde veya koyu renkte iyileşme gözlenebilir. Kişinin yaşı, ten rengi, eşlik eden hastalıkların olup olmaması, sigara alkol kullanımı ve uygulanan meme küçültme tekniğine göre kalacak olan dikiş izi miktarı değişkenlik gösterir.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gereken durumlar

Ameliyat sonrasında size gösterilen şekilde pansumanlarınız yapılmalı, reçete edilen ilaçlarınızı düzenli bir şekilde kullanmanız gerekir. İlk iki haftalık süreçte ağır spor yapmamanız, kollarınızı omuz hizasından daha yukarıya kaldırmamanız ve mümkün olduğu kadar sırt üstü uyumanız gerekir.

Beni Arayın
Zuhuratbaba Mah. Haksever Sok. No:2 Paşa İş Merkezi Daire:9 Bakırköy / İstanbul