Türkçe English Spanish

Karın Germe Estetiği

Kilo alıp vermeye bağlı veya hamilelik sonrasında  göbek bölgesi normalden daha büyük ve sarkık olabilir. Karın bölgesinden sarkan cilt fazlalığı ve gevşemiş karın kası bu görüntünün esas sebepleridir. Karın germe ameliyatı ile gevşemiş karın kas yapısı sıkılaştırılırken, sarkan cilt fazlalığı da çıkartılarak gergin düz bir karın elde edilebilir.

Karın germe ameliyatı ve Hamilelik

Çocuk doğurma planı olan kişilerin bu ameliyatı doğum sonrasına ertelenmesi doğru olacaktır. Gebeliğe bağlı cildin gevşeyip, karın kaslarının esnemesinden dolayı yapılmış ameliyatın görüntüsü ortadan kalkabilir. Bunun için doğum sonrası en erken 6 ay sonra karın germe ameliyatı olmak en doğrusudur.

Ameliyat öncesi değerlendirme

Karın bölgesindeki cilt fazlalığı ve gevşemiş karın kası miktarı değerlendirilir. Gövde yan veya göbek üstü bölgelerde yağlanma fazla ise Liposuction işlemi de eklenebilir.
Bu ameliyatı olabilmeniz için Boy ve kilonuzun belli oranda olması gerekir ( BMI indeksi). Aşırı kilo problemi olan kişilerde ameliyatın diyet yapıp  kilo verdikten yapılması ameliyat başarısını arttırmaktadır.

Karın germe ameliyatında dikiş izi

Çıkartılan cilt sahasına 3 kat dikiş uygulanır. Bu dikişler dışarıdan görülmeyecek şekilde yapılır. Eriyen iplik materyalinden olduğu için alınmasına gerek kalmaz. Dikiş hattı göbek katlantı bölgesinde olacak şekilde cilt çıkartılır. Erken dönemde hafif pembe görünen dikiş hattı ilerleyen zamanda (6-12 ay ) iyileşmesini tamamlayacaktır. Kalacak iz kişiden kişiye değişmektedir.

Yaş, Cinsiyet, cilt yapısı, ten rengi, eşlik eden hastalıklar ( Diyabet M., Hipertansiyon, Tiroid hastalıkları, Bağ doku hastalıkları), genetik yatkınlık, sigara alkol kullanımı gibi etkenler kalacak iz miktarını etkilemektedir.

Ameliyat ve Hastane süreci

Karın germe ameliyatı cerrahi süresi ortalama 2 saattir. Ameliyat bitiminde gövde korseniz giydirilmiş olacaktır. Cilt altındaki sızıntı şeklindeki kanamayı dışarı almak için 2 adet dren yerleştirilir. Bunlar ortalama 3 gün sonra çıkartılır. Hastane servisinde size ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Ertesi gün taburcu edilirken size kullanmanız için ilaçlarınız reçete edilir. 3 gün sonra kontrol muayeneye çağrılacaksınız.

Ameliyat sonrası nelere dikkat edilmeli?

Karın bölgesindeki gerginlikten dolayı ilk hafta hafif öne eğik pozisyonda yürümeli, gövde korsenizi duş haricinde çıkarmamalısınız. Sırt üstü yatarken gövde bükülmüş olacak şekilde ayaklarınızın altına yastık koyabilirsiniz. Gün aşırı  pansumanlarınız yapılmalı, kontrol muayenelerinizi aksatmamalısınız.
İlk 1 ay ağır spor, koşu yapmamalı, ağır eşya kaldırıp indirmemelisiniz.

Konuyla ilgili merak ettiklerinizi  Soru- Cevap köşesine yazabilirsiniz.

Beni Arayın
Zuhuratbaba Mah. Haksever Sok. No:2 Paşa İş Merkezi Daire:9 Bakırköy / İstanbul