Türkçe English Spanish

Jinekomasti Estetik

Kelime anlamı kadınsı meme olan Jinekomasti erkek yaşamının 3 farklı döneminde görülür. Doğum sonrası anneden geçen östrojen hormonuna bağlı erkek bebeklerde ortaya çıksa da ilerleyen zamanda kendiliğinden kaybolacaktır.

Ergenlik döneminde memelerde büyüme , hassasiyet hatta hafif derecede ağrı ortaya çıkabilir. Bazen bu büyüme kendiliğinden geçmez, büyümüş meme dokusunun hastanın isteği ile alınması gerekebilir. Yine aynı dönemde ya da erişkinlik döneminde kilo almaya bağlı memelerde normalden daha fazla yağ doku birikmesi de jinekomastiye sebep olabilir.

İleri yaş erkeklerde kısa sürede büyüyen meme dokusu normal değildir. Bu durumlarda memeye yönelik görüntüleme tetkikleri yapılmalı, malignensi yönünden araştırma yapılmalıdır.

Jinekomasti Evreleri

Evre1- Meme  hafif derecede büyük ,  ciltte sarkma  yok.
Evre 2- Meme orta derecede kadınsı şekilde büyük, ciltte sarkma yok.
Evre 3- Memede alt cilt katlantısı olacak şekilde büyüme mevcut.
Evre 4 - Memede alt katlantı üstünden sarkacak şekilde büyüme ve cilt fazlalığı mevcut.

Jinekomasti Ameliyat Yöntemleri

Vaser Liposuction ile Jinekomasti ameliyatı;

Eğer memede büyümenin nedeni  yağ doku  artışı ise vaser liposuction en konforlu yöntemdir. Meme yan taraflarında 5’er mm’lik deliklerden yağ dokusu parçalanıp dışarıya çıkartılır. Herhangi cilt kesisi veya dikiş olmayacaktır. Ameliyat ortalama 1 saat içinde yapılır, aynı gün veya ertesi gün evinize dönebilirsiniz. İşlem sonrası 3 hafta süreyle medikal korse kullanmanız gerekecektir.

Jinekomasti Açık Cerrahi;

Meme dokusundan zengin sert doku bulunan jinekomasti hastalarında açık cerrahi en kesin çözüm sunar. Bunun için meme ucunun alt kenarından C şeklinde kesi yapılarak meme dokusu tamamiyle çıkartılır. dikiş hattı meme ucu koyu bölgesinde kalacağı için belli olmaz. Meme içinde sızıntı şeklinde kanama ve sıvıların dışarı atılması için drenler yerleştirilir ve 2-3 gün sonra  çıkartılır. Ameliyat ortalama 1 saat sürer ve aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilirsiniz. Ameliyat sonrası yaklaşık 3 hafta süresince korse kullanmanız gerekecektir. Yaklaşık 5-7 gün içerisinde günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Jinekomasti ameliyat sonrası tekrar büyüme olur mu?

Memede büyümeye neden olan yağ doku ya da meme dokusu alındığı için tekrar büyüme olmaz.

Ameliyat öncesi hazırlık

Başarılı bir ameliyat için kişinin de tüm sağlık verilerinin normal olması gerekir. Eğer kronik bir hastalığınız, herhangi bir ilaca veya maddeye allerjiniz varsa , mutlaka bilgi veriniz. Bunlar hazırlık ve sonraki aşamalarda yapılacak müdahelelerle ilgili çok önemli faktörlerdir.
Sigara kullanıyorsanız ameliyattan 1 hafta öncesinde bırakmanız, hem anesteziyi daha kolay atlatmanıza hem de iyileşme sürecine olumlu katkısı olacaktır.
Ameliyat öncesi yapılmış laboratuvar test sonuçları Anestezi doktoru tarafından değerlendirilir, engel bir sağlık problemi yoksa ameliyatınız gerçekleştirilir.

Ameliyat süreci

Jinekomasti ameliyatı ortalama 1saat sürmektedir. Ameliyat genel anestezi altında yapıldığı için herhangi ağrı hissetmeyeceksiniz.
Hastalar aynı gün veya 1 gün sonra taburcu edilir. Ameliyat sonrası kullanılmak üzere ağrı kesici,antibiyotik tablet ve pomad reçete edilir.

Ameliyat sonrası periyodik kontrol muayeneleriniz olacaktır. Bu süreçte size verilen tavsiyelere uymanız başarılı bir sonuç elde etmek için çok önemlidir.
Ağır spor antrenmanlarına 1 ay ara veriniz ve sigara içmeyiniz.

Beni Arayın
Zuhuratbaba Mah. Haksever Sok. No:2 Paşa İş Merkezi Daire:9 Bakırköy / İstanbul