Mini Karın Germe Operasyonu Nasıl yapılır?

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Tam karın germe operasyonun bir kolu olan ‘Mini Karın Germe’ işleminde tüm karın ve bel çevresindeki fazla yağlar alınır, göbek altındaki fazla cilt altı dokusu çıkartılarak germe işlemi gerçekleşir. İşlem sırasında, göbek üstünde kalan bölüme herhangi bir germe işlemi uygulanmaz.

Mini karın germe ameliyatı karın bölgesinde fazla kilosu olmayan, cildi gevşek fakat tam karın germe işlemi için uygun olmayan hastaların tercih ettiği bir yöntemdir. Daha önce doğum yapmış ancak fazla yağ ya da cilt altı dokusu göbeğinin altında toplanmış hastalara uygulanır. Mini karın germe ameliyatında göbek üstüne herhangi bir işlem yapılmadığı için göbek deliği yukarıda olan hastalar da uygun adaylardır.


Nasıl yapılır?

Operasyon öncesinde bel ve karın bölgesine liposuction uygulanır. İşlem sırasında hastanın vucut yapısına göre eğer gerekiyorsa kalçalara yağ enjeksiyonu da uygulanır. Daha sonrasında çamaşırın altında kalacak kadar yani sezeryan kesiği kadar kısa bir kesi açılır. Karındaki cilt göbek deliğine kadar karın duvarından kaldırıldıktan sonra gevşemiş karın kasları birbirine dikilerek karın duvarının altı tarafı sıkılaştırılır. İşlem sonrasında göbek deliği altında kalan fazla deri çıkarılır. Eğer hastanın göbek deliğinin üzerinde de deri gevşekliği varsa göbek deliği üstündeki kaslar da birbirine dikilir. Mini karın germe ameliyatı sonrasında hem göbek-üstü hem de göbek-altı küçük bir kesi ile gerginleştirilmiş olur.

Mini karın germe ameliyatı genel anestezi altında 1-2 saat sürer. Süreyi operasyon öncesi yapılacak liposuction bölgesinin büyüklüğü ya da küçüklüğü belirler. Mini karın germe operasyonu çok ağrılı bir işlem değildir. Operasyon sırasında yapılan lokal anestezi ile hasta erken dönemde ağrı hissetmez.

Hasta aynı gün taburcu olur!

Operasyondan 2 saat sonra hasta yemek yer ve ayağa kaldırılır. Hasta aynı gün içinde taburcu olur ve evine dönebilir. Operasyondan sonraki gece hasta yan yatabilir. 24 saat s

onra duş alınabilir, tüm dikişler deri altında kendiliğinden eriyen dikiş olduğundan dikiş alınmasına da gerek duyulmaz. Mini karın germe operasyonundan 3 gün sonra hasta normal hayatına geri döner. 3 hafta sonra karın hareketleri dışındaki hafif spor aktivitelerine başlayabilir, 6. haftadan sonra tüm spor aktiviteleri serbesttir.

Sonuçlar kalıcıdır…

Mini karın germe ameliyatları hastayı mutlu edecek kalıcı sonuçlar sunar. Hasta sonrasında aşırı kilo alıp verir ya da gebe kalırsa sonuçlar az da olsa bir kayba uğrar ancak hiçbir zaman operasyon öncesi gibi olmaz. Hastalarımızın sıklıkla sorduğu soruların başında operasyon sonrasında gebe kalınıp kalınamayacağıdır. Ameliyat sonrasında gebe kalınabilir. Ancak kısa vadede gebe kalmayı düşünen hastalara bu operason önerilmez. Çünkü karın duvarı gebelik döneminde tekrar genişler ve esner.

Mini karın germe ameliyatı sonrası hastanın dengeli beslenmesi ve kilosunda büyük değişiklikler olmaması, sonucun korunmasında oldukça önemlidir. Karın yağlanmasını önlemek için aşırı alkol tüketilmemesi ve gergin cildin çatlamasını önlemek için düzenli nemlendirici ve losyon kullanılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir