Labial Küçültme Ameliyatı ( Labioplasti )

      Yorum yok Labial Küçültme Ameliyatı ( Labioplasti )

Günümüzde kadınlar genital bölgelerinde belirgin olarak uzun ve sarkık görünen küçük dudakları (labia minora) ya da vajina iç dudaklarından rahatsızlık duyarlar. Özellikle mayo ve ince pantolon giydiklerinde rahatsız edici olabilir ya da ilişki sırasında ağrıya ve seksüel olarak utanmalarına neden olabilir. Bu tip fizyolojik ya da psikolojik sorunlar karşısında özgüven kaybı yaşayan kadınlar için, iç dudakların yeniden şekillendirilmesi gerekir. Labia minoraların belirgin olarak uzun, sarkık olması ya da eşit ölçüde olmaması gibi durumlarda rahatsızlığı ortadan kaldırmak için estetik olarak Labioplasti denilen Labia Küçültme ya da Yeniden Şekillendirme ameliyatı yapılabilir.

Labioplasti Ameliyatı Nedir?
İç dudak estetiği; genital bölgedeki küçük ya da iç dudakların belirgin olarak uzun, daha sarkık ya da asimetrik olması durumunda iç dudakların şeklinin değiştirilmesi, küçültülmesi, klitoris üzerindeki derinin inceltilmesi ve vajinal açıklığın tekrar ayarlanması operasyonlarıdır. İç dudakların küçültülmesinde genellikle “V” ya da kama şeklinde dokunun çıkartılması uygulanır. Kalan uçlar dikilerek ve serbest kenarlar korunarak doğal bir görüntü sağlanır.

Ameliyat yaklaşık 45 dakika-1 saat kadar sürer. Sedasyon denilen hafif uyku hali ve lokal anestezi ile uygulanabildiği gibi genel anesteziyle de uygulanabilir. Hastalar aynı gün içerisinde evlerine gidebilir.

Labioplasti Ameliyatından Ne Beklemeliyim?
Bu ameliyat sayesinde genital bölgede normal görünüm sağlanır. İyileşme sonrasında iz kalmaz. Labioplasti operasyonu sonradan normal doğum için engel de oluşturmaz ve kızlık zarına kesinlikle zarar vermez. Kızlık zarı 4-5 santim operasyon bölgesinden daha içerdedir.

Labia Küçültme Ameliyatı Sonrası İyileşme Nasıl Olur?
Genellikle ameliyat sonrası iyileşme iki hafta sürer. ilk bir hafta ödem ve hafif rahatsızlık hissi olur. Labial kesiler çok çabuk iyileşir ve nadiren seçilebilir. Dikişler emilir, alınmalarına gerek yoktur. İlk 2 hafta ağır egzersizden, ilk altı hafta vajinal ilişkiden sakınılmalıdır. Günlük duş alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir