Botox (Botulinum toksini) uygulaması

      Yorum yok Botox (Botulinum toksini) uygulaması

 

Yüzümüzde günde binlerce kez çalışan mimik kaslarımız, belirgin kırışıklıklara yol açar ve bizi olduğumuzdan daha yaşlı gösterir. Botox tedavisi, yaşla birlikte belirginleşen mimik çizgilerini yok eder. Botox uygulaması, FDA onayı almış kolay ve güvenilir bir uygulamadır.

20 yılı aşkın bir süredir tıp dünyasında farklı tedavilerde de  kullanılan Botox uygulaması, geçici ama tatmin eden bir görünüme sahip olmanızı sağlamaktadır. Botox enjeksiyonları özellikle kaş arası, alın, kaz ayakları ve boyun bölgesine uygulanır. FDA onayı almış botox uygulaması, kişiye çok kolay uygulanır ve belirginleşen kırışıklıkların açılmasını sağlamaktadır.

Uygulama alanları giderek gelişen botoks asiri terleme tedavisinde Başta koltuk altı terlemesi olmak üzere eller ve ayaklarda da deri içine injeksiyonlar seklinde uygulanmakta ve etki suresi 6-9 ayi bulabilmektedir.
Son yıllarda kırışıklıkların dışında yüzde Masseter kasına uygulamalarla ozellikle yuzde incelme sağlanmakta hatta son yıllarda Asyalı ırklarda yüzün köşeliden yuvarlağa dönmesinde popülerlik kazanmıştır. Bu uygulama dişlerini aşırı sıkan ve çene ağrısı çeken kişiler icin de kullanılmaktadır.
Hatta gastroknemius kasına yapılan uygulamalarla alt bacak kalınlığı olan kişilerde de bacakların ince görünümüne de neden olmaktadır.
Botox uygulamaları ile ilgili daha seyrek ve tartışmalı alanlarda mevcut. Örneğin, burun ucunu aşağı çeken kasın botoxla etkilenerek burun ucunun kaldırılması, göğüs kasının bir bölümünün dondurulması ile çalışan kas bölümünün etkisi ile memenin dikleştirilmesi.
Botox neden uygulanır?
botoks uygulama yüzdeki yatay alın kırışıklıkları, iki kaş arası dik çizgiler, göz çevresi kırışıklıklarını yok etmek , kaş kaldırma amacı ile uygulanmaktadır.
Bunun dışında burun üzeri ve üst dudakta olan kırışıklıklarda, yüzdeki asimetrilerde, boyundaki çizgiler ve platysmal bantların giderilmesinde kullanılır.
Botoks yüzdeki kırışıklıkları gidermesi yanında yoğun koltukaltı, el terlemesi durumlarında son derece etkili sonuçlar vermekte olup, migren tedavisin de başarıyla uygulanmakta olup cerrahi gereken bazı hastalara bunu operasyon olmadan verebilmektedir.

 

Botox uygulama yöntemi ve tedavi süreleri
botox  en önemli avantajı cerrahi uygulamaya gerek kalmadan bu bölgedeki kırışıklıkları 6 ay süreyle yok etmesidir.
Küçük bir iğne ile bölgeye ilaç verilmesinden 3-7 gün sonra verilen bölgelerdeki kırışıklık oluşturan kas hareketleri durur ve böylece bu bölgelerdeki kırışıklıklar kaybolmuş olur.
Hastaya hiçbir zararlı etkisi yoktur. 24. hafta sonunda hasta tekrar kas hareketlerini kazanır.
Sadece gebelik, emzirme dönemi ve bazı kas hastalıkları olması durumunda uygulanmaz.
Botoks tedavisi tekrarlanarak yüzdeki kırışıklıklar tekrar giderilir, hasta arzu ettiği sürece bu tedaviye devam edilir.
Tekrarlayan uygulamaların hastada zararlı bir etkisi oluşmaz.
Botoks uygulamaları günümüzde kullanım kolaylığı ve hastanın iş ve sosyal aktivasyonlarını engellemediği için son yıllarda popüler hale gelmiş ve kırışıklıkların düzeltilmesi amacıyla sıkça kullanılmaktadır.
Botox nasıl etki eder?
Yüz hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar, üzerlerindeki deriye bağlıdırlar. Yıllar süren mimikler sonucu, kaslar deride gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar.
Kasa hareketi yaptıran sinir uçlarından kaslara geçen asetil kolin adlı kimyasaldır. Botox maddesi hareketleri kısıtlanmak istenen kas grubu bölgesine enjekte edilir. Sinir uçlarına yerleşen madde asetil kolinin tutularak kaslara geçmesini engeller ve kas hareketini belirli bir süre için sınırlar. Hareketi kısıtlanan kaslar gevşer bu bölgedeki kırışıklıklar kısa süre içinde kaybolur, daha huzurlu ve daha genç görünüm ortaya çıkar.
Botox yapılan bir alın daha düz, kırışıksız gözükür. Kaşlar daha az hareket eder ve kaş çatmak zorlaşır. Üçüncü aydan sonra bu etki azalır ve kaslar altıncı aya doğru yavaş yavaş eski hareketlerine dönerler. Tekrarlayan uygulamalar sonucu zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak botoks özellikle yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı ciddi şekilde yavaşlatır.

 

Dolgu maddeleri nasıl çalışır?
Hyaluronik asit yüzdeki volüme kaybını restore eder , sağlıklı ve genç görünüm sağlar ; Hatta yüzün yapılandırılması için kullanılır olmuştur İnce çizgi , derin katlantıları doldurmak ve yaşlandıkça aşagıya dogru inen yorgun ve mutsuz görünümü düzeltmek için volüme saglamak amacıyla kullanılır Aynı zamanda yüz dışında yaşlanan eller , dekolte ve hatta göğüs bölgesini yapılandırmak içinde kullanılabilmektedir
Dolgu nasıl uygulanır?
Deriye lokal olarak anestezik krem sonrası cildi temizledikten sonra ince uçlu özel enjektörlerle veyaözel kanüller yardımıyla deriye enjeksiyon yoluyla uygulanır İnce çizgi ve yüzeyel hacim eksiklikliklerinde daha az yoğun materyaller tercih edilirken , Daha cok volüme gerektiren alanlarda daha yoğun materyaller tercih edilir
Dolgu nerelere uygulanır?
Yüzbölgesinde en çok kullanım alanı burun , ağız köşeleri, dudak kenarındaki çizgilenmeler , kaş arası, elmacık kemikleri, burun biçimlendirmede, şakak bölgesi , çene ve yüz ovalidir Bunun dışında el üzeri , dekolte ve meme dokusunda volüme sağlanmasında kullanılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir