Alın Germe ve Kaş Kaldırma Estetiği

      Yorum yok Alın Germe ve Kaş Kaldırma Estetiği

Yüz cildinde olduğu gibi alın cilde ‘de  yaşın ilerlemesiyle gevşemeğe, sarkmağa ve mevcut çizgiler derinleşir.

Zamanla kaşlar aşağı doğru düşer.  Alın germe veya “kaş kaldırma” gözlerin üstündeki bölgeyi daha tazelenmiş ve genç bir görünüme geri kazandıran bir işlemdir.

Yaşın ilerlemesiyle ya da yerçekimi etkisiyle kaşların dokularda oluşan gevşemeyle ile birlikte pozisyonunuzda normalden daha aşağı doğru sarkma görünür. Alındaki yatay çizgiler ve kırışıklar,

kaşların sarkmasında kişinin  yüzde yorgun, üzgün ve  kızgın bir görünüme, mimikler estetik açıdan rahatsızlık verici ya da başka istenmeyen ifadeler oluşabilir.

 

 

Alın ve kaş kaldırma estetiği, alın bölgesindeki ve kaş çevresindeki kırışıklıkların düzelterek yüzün üst kısmının genç bir görünüme kavuşturan, düşük kaşların yenilenmesini de sağlayan cerrahi operasyondur. Ameliyatsız askı tekniği ile de uygulanmaktadır.

Üst yüz ya da alın germe ameliyatı, kaş kaldırma ameliyatları, ameliyatı ile birlikte ya da tek başına uygulanabilir. Kaşlarda düşüklük veya sarkma söz konusu olan durumlarda alın germe ameliyatı daha uygun seçenektir. Kaşlarda bir sarkma söz konusu olmayıp sadece dış kenarlarının kalkması arzu edildiğinde alın germe işlemine gerek yoktur.

Alın Germe ve Kaş Kaldırma Estetiği Aday ve Ameliyatı

 

 

35-40 yaşın üzerindeki kadın ve erkek hastalara alın germe ameliyatı ile alındaki çizgiler minimal hale, kaşlar göz üzerine doğru sarkmış ise  yukarı doğru alınarak, kişiye diri bir bakış kazandırılır. klasik alın germe ameliyatı kaşları normal yerine getirmek için yapılan kaş kaldırma ameliyatı ile birlikte yapılan ameliyattır.

Genel anestezi altında  veya lokal anestezi yöntemi yapılmakta, 1. 5-2 saat kadar sürer. Plastik Cerrahi de kullanılan iki ameliyatı vardır, klasik alın germe  4-5 cm.  Kadar saç çizgisinin gerisinde bir kesi yapılır, alın derisi serbestleştirilerek saçlı deriye doğru çekilerek gerilir, fazla deri kesildikten sonra,  dikiş ile kapatılır. Saçlı deri içinde ameliyat izi gizlenir. iyileşme ortalama süresi yaklaşık 7-10 gün arasında. Alın germe ameliyatı endoskopik yöntemle yapılabilmektedir. Doku çıkarılması fazla gerekmeyen hastalarda saç çizgisinin gerisinden, saçlı deri içinde 4 adet küçük kesile aynı sonuç alınabilir hale gelmiştir. Endoskopik, iyileşme süresi yaklaşık 5-7 gün arasında değişmektedir. Her iki yöntemde de hastanın aynı gün evine gitmesi mümkündür.Alında ve gözler etrafında çok az şişlik ve morarma olabilir. 2 hafta içinde uyuşukluk ve gerginlik hissi kendiliğinden geçer. İyileşme hızınıza bağlı olarak dikişleriniz varsa alınacaktır.

 

 

Alın germe işlemindeki amaç nedir?

Kaşlar ve saç çizgisi arasında kalan kırışıklıkların tedavisidir. Sarkık, şekli değişmiş kaşları kaldırmak ve anatomik yerlerine doğal bir şekilde getirmek asıl amaçtır. Bu operasyon sırasında hastayı rahatsız eden kaz ayakları denen göz kenarlarındaki ince kırışıklıklar da tedavi edilmiş olur.

Alın germe ameliyatında iz kalır mı?

Operasyon farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Klasik yöntemde izler saç çizgisinin 5-6 cm gerisinde, saçlı deri içerisinde kalacak şekilde olur. İzler görünmez. Endoskopik alın germe işlemlerinde ise yine saçların arasında çok daha küçük kesiler açılır. Bu yöntem klasik yönteme göre çok daha az iz bırakan bir tekniktir. Alın germe operasyonlarında hangi teknik kullanılırsa kullanılsın alın genişliğini değiştirme oranı ve cilt yapısına göre hastadan hastaya farklılık gösterecektir. Hangi tekniğin kullanılacağına hasta muayenesinden sonra karar verilecektir.

Kaş Kaldırma operasyonu nedir?

Kaş yapısı erkek ve kadınlarda anatomik olarak çok farklıdır. Kadınlarda daha kavisli bir görünüm varken erkeklerde çok daha düz bir yapı olur. Kaş, göz ve burun ile orantılı bir şekilde konumlanmıştır. Yapısal ve yaşa bağlı kaş düşüklüğü hastanın yorgun ve mutsuz gözükmesine neden olur. Kaşların normal şekline ve açısına getirilmesi hastanın daha dinamik bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olacaktır. Bakışların bile değişeceği bu operasyonda, hasta daha canlı ve etkileyici bakışlara sahip olur.

Kaş kaldırma operasyonları tıpkı alın germe operasyonlarında olduğu gibi saçlı deriden yapılan küçük bir kesi yardımıyla gerçekleştirilir. Ya da Tam kas üzerinden ya da üst göz kapağından girilerek yapılabilir. Kaş kaldırma operasyonunun kalıcı olması ve izi istenilen kaş şekline ve tekniğe göre değişir. Teknik, hastanın doktorun muayenesi sonrası karar verilir. Aynı operasyon içerisinde hem alın germe hem de kaş kaldırma operasyonu gerekebilir. Bu operasyona hastanın ihtiyacına göre göz kapağı operasyonu da eklenebil

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir