Meme Küçültme Ameliyatı Meme Estetiği

      Yorum yok Meme Küçültme Ameliyatı Meme Estetiği

Meme eski zamanlardan buyana güzelliğin ve doğurganlığın sembolü olarak benimsenmiştir. Meme, kadınların en önemli cinsel ve fonsiyonel organıdır. Günümüzde en fazla tercih edilen estetik ameliyatlardan bir diğeri de meme estetiği ameliyatıdır. Meme estetiği ameliyatları, meme büyütme, meme dikleştirme, meme küçültme ve meme rekonstrüksiyonu (meme kanseri sonrası meme şekillendirme) içermektedir. Meme estetiği ile amaç kişinin doğuştan yada sonradan oluşan meme bozukluklarına bir çözüm bulmak ve istenilen estetik görüntünün kazandırılmasıdır.

Meme estetiği ameliyatları, doğuştan gelen şekil bozuklukları ve doğum sonrası emzirme nedeniyle oluşan deformasyonlardan kaynaklı şekil bozukluklarında da tercih edilmektedir.

Memeyi iki bölüme ayırabiliriz. Dış kısmını örten sutyen şeklindeki cilt, bunun ortalarında bulunan meme başı ve renkli cilt kompleksi. İç kısmını da kabaca ikiye ayırabiliriz. Süt veren salgı yapan kısımı meme glandı, yağdan zengin kısmı yani adipoz kısım. Ayrıca memede birçok damar ve sinir bulunur. Mensturel siklus içinde ve zaman içinde hep değişime uğrar. Yaşlandıkça memenin süt üreten bez kısmı azalır, yağ miktarı artar. Hastanın kilo alıp vermesi ile meme boyutu değişir. Gebelik ve emzirme memeyi boyut ve yapı olarak değiştirir. Bu nedenlerden dolayı meme estetiği kadınlar için çok önemlidir. Bunun için de uygulanan en önemli teknik memeye silikon takviyesidir.

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Operasyonu Kimlere Yapılır?

Hamilelik ve sonraki süreçte memelerin büyüyüp küçülmesi, cilt sıkılığının kaybolması, yerçekimine bağlı olarak memelerin sarkması, emzirme sonrasında içlerinin boşalmış gibi görünmesi durumunda memeleri eski dolgun ve dik görünümüne ulaştırmak amacı ile yapılmaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Uygulanan Teknik Nedir?

Meme dikleştirme operasyonu eğer kişinin kendi dokusu yeterli ise silikon meme protezi kullanmadan , eğer yetersiz ve aynı zamanda kişi de memesinin büyümesini istiyorsa silikon meme protezi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Kişinin istekleri, hekimin değerlendirmesi ve kişi için en uygun olanının beraber karar verilmesi noktasında bir yaklaşım gerektirmektedir. Meme dikleştirme ameliyatlarında amaç dolgun, dik ve doğal görünümlü bir meme oluşturmaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatında İyileşme Süreci Ne Kadar Sürer?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır ve ortalama 1,5 -2 saat sürmektedir. Bir gece hastanede yatış önerilir. Yapılan işe göre değişmekle beraber ortalama 3-5 gün sonra iş hayatına dönülebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatlarına Başka Ameliyatlar Eklenebilir Mi?

Meme dikleştirme ameliyatı sırasında uygun hastalara yüz germe, karın germe, liposuction ve diğer estetik ameliyatlar aynı seansta tek bir anesteziyle kombine olarak yapılabilmektedir. Böylece tüm ameliyatlar için ayrılacak ortak bir sürede iyileşme tamamlanmış olmaktadır.

Meme Küçültme

Kadınlarda memenin aşırı büyük olması sırt ve boyun ağrılarına yol açabilmekte ve kamburluğa neden olabilmektedir. Sarkık ve büyük memeler ayrıca meme altında cilt rahatsızlıkları oluşturabilmektedir. Nefes darlığına yol açabildiği gibi günlük fizik aktivitelerde zorlanma meydana gelebilir. Gündelik hayatta kıyafet seçiminde zorluklar oluşturabilirken kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olabilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası memelere estetik ve doğal bir görünüm kazandırılır ve yukarıda açıklanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin hayat kalitesi artar ve kendine güven kazanır.

Meme küçültme ameliyatlarında çıkarılan meme dokusu patolojik olarak incelenir ve aynı zamanda geriye kalan meme dokusu ile hastanın isteğine bağlı olarak estetik meme dokusu oluşturulur.

Meme büyüklüklerinin değişik sebepleri olabilir. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler veya bazı hastalıklar sonucu, vücut ölçülerine uyum sağlamayan iri meme oluşabilir.

Meme Küçültme Operasyon Öncesi Fikir alışverişi

Görüşmede öncelikle sizin mevcut şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir. Ameliyatta nelere dikkat edileceği.

Bu muayene sonucunda memelerinizin büyüklüğü, şekli, derinizin durumu, yaşınız, çocuk sahibi olup olmayacağınız, meme başının yeni yeri vb durumlar sizinle konuşulacaktır.

Operasyonın ayrıntıları hakkında size bilgi verilecek, iz, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli ve operasyonın riskleri hakkında bilgi verilecektir.

Daha önce operasyon olan hastaların resimlerini görmek karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

Operasyona karar verdiğinizde asistanım size uygun operasyon gününü planlar.

Meme Küçültme Operasyon Zamanına Hazırlık

Operasyon öncesi yapılması gereken kan ve akciğer filmine ilave olarak, mamografi ve gerekirse meme ultrasonografisi yapılır. Yüksek tansiyon, sigara, ilaç alışkanlığı, şeker hastalığı gibi durumlar konuşulur. Operasyon günü ve sonraki birkaç gün için size yardımcı olacak birisi gerekecektir.

 • Aspirin ve türevi ilaçlar operasyontan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz).
 • Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir.
 • Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın.
 • Operasyontan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli.
 • Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı.
 • Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği

Estetik meme küçültme operasyonunda büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında iz kalır. Ancak bu izler başlangıçta belirgindir, zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Operasyon sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan operasyon yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır. Bir grup hasta üstsüz güneşlendiklerini ifade etmektedirler.

Meme başında oluşacak belli belirsiz iz aşağıdaki gibi 3 şekilden biri olur.

En sık uyguladığım teknik ortadaki şekil gibi meme başı etrafında ve meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru inen 4.5-5 cm lik işlemdir.

Bazı özel durumlarda, ileri derecede büyük memelerde, yukarda sıralanan operasyon şekillerinin birincisi gibi uygulanma yapılır.

Anestezi Türü

Genel anestezi yöntemi ile uygulanır.

Operasyon Süresi

Ortalama 3-4 saat kadar sürer.

İyileşme Süreci

Operasyon sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Memeler üzerine sütyene benzer sargı uygulanır veya operasyon sonrası hemen sütyen giydirilir. Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir, ve 24-72 saat içinde çıkarılır. Meme başı üzerine ayrı pansuman konur. Pansuman 2 gün sonra açılarak kontrol edilir. 7 gün sonra sargılar açılır. Hastanede 1-3 gün kalınır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde pempemsi renk değişimi görülebilir. Bunlar kısa sürede kendiliğinden kaybolur.

Hasta 1 hafta sonra işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme küçültme operasyonu genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ve eşinin ruh sağlığını düzelten onları yaşama daha bağlı hale getiren, özellikle kadının giyim tarzını kolaylaştıran bir operasyondur. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur.

Meme küçültme işlemi estetik bir operasyonun yanında,sağlığınız içinde gerekli bir girişimdir. Bilimsel olarak, meme dokusunun çıkarılmış olması bir miktar da olsa kişiyi meme kanserinden koruduğu gösterilmiştir.

Üçüncü haftadan sonra operasyonun, göğsünüze verdiği yaklaşık yeni şeklin farkına daha iyi varır ve keyfini çıkarmaya başlarsınız.

MEME BÜYÜTME AMELİYATI

Meme büyütme ve estetiği ameliyatı dünyada en popüler estetik operasyonlardan biridir. Amerian Plastik Cerrahi Deneğinin yaptığı çalışamara göre 2014 yılı Estetik ve Kozmetik işlemler her yıl dünyada yaklaşık 1.348.000 kişi silikon ile meme büyütme operasyonu olmaktadır. Meme büyüklüğü ve haciminden memnun değilseniz, sizi meme büyütme estetiği için Plastik cerrahın muayne etmesi gereklidir.

Göğüs büyütme estetiği ile;

 • Memelerinizin dolgunluğu (hacmi) ve projeksiyonu artırılır,
 • Memelerinizin hacminin ve projeksiyonun ve meme başlarının denge ve simetrisi sağlanır,
 • Dış görüntünüze ve özgüveninize pozitif yönde etki eder. Meme büyütme operasyonunda kalıcı, kesin ve en geçerli yöntem silikon meme protezlerin uygulanmasıdır.

Göğüs büyütme operasyonu şu durumlarda uygulanır;

 • Estetik amaçlı meme boyutunu ve hacmini küçük bulan kadınlara
 • Hamilelik veya kilo verme sonrası küçülen meme boyutunu düzeltmek için, Doğumsal meme defektleri ve deformiteleri düzeltmek için, (memeler asimetrik veya hiç olmayabilir).

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Görüşme

Görüşmede sizi dinliyoruz. Bütün şikayetlerinizi değerlendiriyoruz ve yapabileceklerimizi anlatıyoruz. Ameliyat sonrası süreçlerden bahsediyoruz şuan ki şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir. Hatsalarımıza kendi önerilimizi iletiyoruz ve onların isteklerini dinliyoruz. Olabilecek en sağlıklı ve estetik meme estetiği planlanıyoruz. Operasyon sonrası erken ve geç muhtemel görüntünüz hakkında size bilgi verilir. Seçilecek silikon meme protezin tipi ve boyutu hastaya açıklanacak protezin hangi bölgeden konacağı, göğsünüzde istediğiniz boyut artışı gibi ayrıntılar operasyondan önce sizin meme anatomisi, deri esnekliği ve vücut tipine bağlı olarak beraber değerlendirilerek belirlenir. Meme protezi için gerekli kayıt belgeleri doldurulur. Operasyona karar verdiğinizde asistanım size uygun operasyon gününü planlar.

Meme Büyütme Operasyonu Yaşı

Erişkin meme volumüne eriştiği anda yapılabilir

Operasyon Zamanına Hazırlık

Protez konulacak hasta 40 yaş üzerinde ise operasyondan önce mamografi veya gerekirse ultrasonografik radyolojik tetkikler yapılır. Aspirin ve türevi ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. (sürekli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan kesmeyiniz) Sigaranın operasyon öncesi ve sonrası bir süre kullanılmaması önerilir. Operasyon günü hastaneye gelirken makyaj yapmayın, saç jölesi kullanmayın, rahat kıyafet giyin, takılarınızı evde bırakın. Operasyondan 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve içilmemeli. Operasyondan yaklaşık bir saat önce hastanede olunmalı. Rezerve edilmiş odanıza geldiğinizde isterseniz size ağızdan bir ilaç verilecek ve bu sizi rahatlatacaktır.

Operasyon Tekniği

Protez, dört değişik alandan konulur;

 • Meme altı kıvrımı (Submammarian)
 • Meme baş altı kıvrımı (Sirkumareolar)
 • Koltukaltı (Aksiller)
 • Göbekten (Umblikus)

Protez, memede dört değişik alana yerleştirilir;

 • Meme gland altı
 • Dual planda
 • Kas altı
 • Fasya altı

Her bir uygulamanın avantaj ve dezavantajları vardır, Protezin tipi, boyutu ve yerleştirileceği alan; vücudun, memenin ve deri kalitesinin durumuna göre değişecektir.

Anestezi Türü

Genel anestezi yöntemi ile uygulanır.

Operasyon Süresi

1-2 saat kadar sürer. Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Göğüs büyütme operasyonu sonuçları hemen görünür. Bir gece hastanede kalınır. Operasyon sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı kabul edilebilir minmal düzeydedir. Erken dönemde şişlik, ödem, meme başında hissizlik olabilir. Bunlar birkaç günde kendiliğinden geçecektir.

Protez kas altına konmuşsa birkaç gün kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Operasyon sonrası memeye sargı uygulanır. Eriyen dikişler atıldığından dikiş alınmasına gerek yoktur. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 hafta sonra protez normal yerine yerleşir. Hastaya 2 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Silikon protezleri dış darbelere oldukça dayanıklıdır.

Operasyondan 2 ay sonra yüzü koyun yatılabilir. Silikon meme protezi, daha sonraki yapılacak mamografi ve cerrahi muayenede problem oluşturmaz. Bağımsız tıp enstitüleri tarafından yürütülen bilimsel araştırmalarda güvenilir silikon meme protezlerinin, kansere yol açtığına dair kanıtlanmış herhangi bir bağ bulunamamıştır.

Meme büyütme operasyonu sonuçları uzun ömürlü olacaktır. Protezle meme büyütme operasyonu, genellikle iyi sonuç veren, kişinin özgüvenini arttıran ve yaşama daha bağlı hale getiren bir operasyondur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir