MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

      Yorum yok MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI

Göğüsler dişiliğin simgesidir. Ancak her zaman istenilen boyutta ve şekilde olmayabilirler. Genetik, kilo alma-verme, hamilelik-emzirme, hormonal durumlar, yaş ve yerçekimi gibi nedenlerle göğüslerde aşırı büyüme ve sarkma oluşabilir. Bu durum ergenlik döneminin başlangıcında oluşabileceği gibi ilerleyen yaşlarda da meydana gelebilir.

Meme küçültme estetiği memelerin normalden büyük olmasından duyulan rahatsızlığın giderilmesi için, memelerin içindeki dolgunluk sağlayan dokunun, yağların ve cilt fazlalığının alınmasıyla, memelerin vücuda uyum sağlamasıyla uygulanır. Kadınlarda memelerin büyük olması hem duygusal açıdan, hem de sağlık açısından sorun yaşanmasına neden olan bir durumdur. Memelerde olan ağırlık yüzünden aktif bir yaşam engellenmektedir. Bu sorunlar meme küçültme ameliyatıyla giderilebilir. Bu ameliyatlar son derece fonksiyonel bir operasyondur. Kadınların kendilerine olan özgüveninde artış, sosyal çevreyle uyum içinde olmaları sağlanmaktadır. Büyük göğüsler kadınlarda psikolojik sorunlara, sırt ve boyun ağrısına neden olmaktadır. Meme küçültme estetiği hem fiziksel sorunları gidermekte, hem de manevi stresi azaltmaktadır.

Ameliyat hakkında:
Meme küçültme memelerin derisi, yağ dokusu ve bezini eksilterek (kesip çıkartarak) yapılan bir ameliyattır.

Büyük ve sarkık memeler fiziksel bir takım rahatsızlıklara yol açarlar. Bunlar arasında, boyun, omuz ve sırt ağrısı, sutyenlerin omuzlarda oluşturduğu rahatsız edici oluklar, memelerde ağrı, meme altında doku yumuşamaları ve dermatozlar(kaşıntılı deri hastalıkları) sayılabilir. Genç kızlarda çok büyük memeler birtakım psikososyal sorunlara da yol açar ki genellikle bunlar utanma nedenidir. Bazı olgularda büyüklük tek taraflı olup, utanma duygusunu daha da artırabilir.

Ameliyat, işleme bağlı olarak 2,5-3 saat sürebilir. Ameliyat genel anestezi altında gerçekleştirilir. Daha önce yapılan işaretlemelere uygun olarak fazla olan deri –yağ ve meme dokusunun çıkarılmasından sonra meme derisi ve meme bezinin ayrı ayrı şekillendirilmesi; meme başı ve areolanın kanlanmasının ve duyusunun korunarak yeni anatomik yerine yerleştirilmesi yapılır.
Meme küçültme ameliyatında kullanılan tekniğe bağlı olarak meme başı çevresini içine alan, ters “T”, veya düz dik bir iz olacaktır. Buradaki iz (skar) yaşam boyu kalır, başlangıçta görünüm olarak rahatsız edici olsa da, zaman içinde iyi sonuç vermektedir. Bu yara izleri başlangıçta pembe-kırmızı renkte iken; hastada patolojik yara iyileşmesi söz konusu değilse aylar içinde giderek solar ve beyazlaşır. İzin genişliği en ideal tekniklerle bile hastadan hastaya değişir. Memedeki bu kalıcı izler genellikle hastalar tarafından problem olarak görülmemektedir.

Meme küçültme ameliyatları ağrılı mıdır?
Bu ameliyatlarda kas dokusu kesilmez ve ameliyatta uygulanacak özel yöntemlerle ağrı yok denecek kadar az hale getirilir. Ağrı önlenebilen bir durumdur.

Meme küçültme ameliyatı olsam tekrar sarkma olur mu?
Yaşlandıkça tüm vücudumuzda sarkma olur. Küçültülmüş memelerde sarkma daha az meydana gelir.

Memelerim çok büyük acaba çocuk sahibi olduktan sonra ameliyat olsam daha mı iyi olur?
Eğer yakın zamanda çocuk sahibi olacaksanız ameliyatı ertelemeniz daha iyi olur. Bebeğinizi emzirdikten sonra ne de olsa sarkmalar ve bozulmalar olacaktır. Ameliyat sırasında bu problemlerinizi de düzelttirebilirsiniz. Yakın zaman da çocuk düşünmüyor ve meme büyüklüğünüzden şikayetçi iseniz meme küçültme ameliyatı olabilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatı olursam ilerde süt verebilir miyim?
İlerde süt vermeyi düşünen kişilere farklı teknikler uygulanır. Meme başına açılan süt kanallarını mümkün olduğunca korunur ve kişinin ileride süt vermesini sağlamaya çalışılır. Bilimsel yayınlar meme küçültme ameliyatı olan kadınların da süt verebildiğini gösteriyor. En önemli sorun az da olsa bazı kadınların ameliyat olmasa da doğal olarak süt verememesi. Ne yazık ki bunu önceden gösterecek bir test yoktur.

Meme küçültme ameliyatı meme kanserine yol açar mı, ya da meme kanserini görmek zorlaşır mı?
Hayır, bu ameliyatlar meme kanserine yol açmaz. Meme küçültme ameliyatı sırasında meme dokusu azaltıldığı için meme kanseri oluşma riskinin de azaldığı düşünülür.
Meme küçültme ameliyatları öncesi meme kanseri taraması yapılır. Kanser şüphesi olan kişiler genel cerrahlara gönderilir. Uzman radyologlar için daha önce göğüs küçültme
ameliyatı olmuş birinde meme kanserini tespit etmek kolaydır.

Meme büyütme ameliyatında çok az iz kalıyormuş. Meme küçültme ameliyatında da aynı şey geçerli mi?
Meme küçültme ameliyatlarında deri fazlalığının alınması gerektiği için daha çok iz kalıyor. Bu izler yeni tekniklerle en aza indirildi. Meme küçültme ameliyatı izlerinin boyu ne kadar çok küçültme yapılacaksa o kadar uzuyor. Estetik dikişlerle bu izleri azaltmak mümkün ama yine de kişinin yapısına göre bir miktar iz kalıyor. Bu izler aylar içinde yavaş yavaş soluyor. İz kalması ameliyat öncesi önemli bir kaygı. Birçok kadın göğüs şekli düzeldiği için ameliyat sonrası kalan izlere önem vermiyor.

Meme küçültme ameliyatı sonrası göğüs ucu hissini kaybeder mi?
Meme ucuna giden sinirlerin nereden geçtiği anatomik olarak bellidir. Bu sinirler korunarak meme ucu hissi korunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir